New Header

Ahşap Bahçe Mobilyası Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ahşap bahçe mobilyası bakımı yapmak, mobilyaların uzun süre kullanılabilmesi için oldukça önemlidir. Genellikle ahşap mobilyaların bakımı doğru bir şekilde gerçekleştiği takdirde nesiller boyu kullanılabilir. Özellikle ahşap bahçe mobilyalarına her yağış sonrasında düzenli bir şekilde cilalama yapılması, mobilyaların bakımı konusunda en önemli noktadır.

Ahşap Bahçe Mobilyası Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ahşap bahçe mobilyası bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ahşap mobilyalara zarar veren bir madde olan amonyak, bu mobilyaların bakımında asla kullanılmamalıdır.
  • Ahşap mobilyaların, kuru, temiz ve yumuşak bir bezle düzenli bir şekilde temizlenmesi önerilir.
  • İçerisinde yüksek miktarda alkol bulunan mobilya cilalarının, ahşap yüzeylerde zarara yol açacağı için kullanılması önerilmez.
  • Ahşap mobilyaların bakımı sonrasında ıslak kalmasından dolayı oluşan lekeleri gidermek için, keçe ya da mantar bardak altlıkları kullanılabilir.
  • Direkt olarak güneş ışığını alan yerlerde bulunmaması gerekir. Çünkü güneş ışığı, ahşap mobilyaları soldurabilmektedir.
  • Bahçede bulunan evcil hayvanın ahşap mobilyalara zarar vermesini önlemek için, mobilyaların üzerinde sandalye örtüsü, elyaf masa örtüsü veya koruyucu ped kullanılabilir. 
Ahşap Bahçe Mobilyası Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ahşap Bahçe Mobilyası Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ahşap bahçe mobilyası kullanımında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle bu mobilyaları çok nemli olan ve çok sıcak olan yerlerde kullanmamak önemlidir. Çünkü çok fazla neme sahip bir ortamda ahşap mobilyaların kullanılması, mobilyalarının yüzeyinde küf oluşmasına neden olacaktır. Bununla birlikte yoğun sıcak, parlaklığını kaybetmesine neden olarak, mobilyaları solduracaktır.

Ayrıca kullanılacak alanın çok fazla kuru kalması, ahşap bahçe mobilyalarının büzülerek, kırılmasına yol açacağından bunun engellenmesi gerekmektedir. Ahşap mobilyaları su ile temastan uzak tutmak gerekir. Çünkü ahşap suyu çabuk emmektedir ve bunun sonucunda lekelerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bahçede kullanılanlar, dış etkenlere çok fazla maruz kalacağı için kaliteli ağaç malzemelerinden üretilmiş olanlar tercih edilmelidir. Böylece hem uzun süre kullanılabilir hem de kaliteli ağaçtan yapılmasından dolayı kırılma olasılıkları daha az olur.