New Header

Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Yoğunlaşan şehir hayatında balkonlar insanlar için bir nefes alma noktası olarak kullanılmaktadır. Özellikle havaların ısınmaya başlaması ile birlikte insanların balkon keyfi yapmaya başlama isteği de artıyor. Ancak balkonlar çoğu zaman atıl olarak kullanılan ve depo olmaya mahkum bırakılan alanlar olduğu için de pek çok insanın balkon sefası yapma isteği de sadece istek olarak kalıyor. Balkon dekorasyon fikirleri insanlara hem işlevsellik hem de konfor sunan çözümleri ile dikkat çekerken bir alanın birden fazla şekilde kullanılabilmesine de olanak sağlıyor. Yaz gelirken balkonlarınızda yapacağınız ufak dokunuşlar ile çok keyifli bir alan yaratabilir hem kendiniz hem de sevdikleriniz bu alanda güzel zaman geçirebilirsiniz. İstemeseniz de depo olarak kullanmaya başladığınız  balkonunuzu ufak bir kaç düzenleme ile keyifle zaman geçirebileceğiniz bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz.

Balkon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balkon dekorasyon fikirleri genellikle keyif ve konfor odaklı ya da işlev odaklı sunulur. Oysa insanların iki açıdan da balkon kullanımına ihtiyaçları olabilir. Bu nedenle balkon dekorasyonuna başlamadan önce mutlaka ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

İyi Düşünerek Karar Verin

Balkon dekorasyon fikirleri arasından seçim yapmadan önce mutlaka ihtiyaçlarınızı belirlemeye özen gösterin. Bir balkonu bitki yetiştirmek, zaman geçirmek, depolama alanı olarak kullanmak mümkündür. Eğer çok küçük bir balkonunuz varsa aynı anda en fazla iki işlevsellik üzerinde odaklanın. Aksi takdirde hareket etmekte zorlanacağınız ve hiçbir şekilde verimli kullanamayacağınız bir alana sahip olabilirsiniz. Balkonunuz darsa işlevsel çözümlere odaklanabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Ne olursa olsun önceliğiniz her zaman konforunuz ve güvenliğiniz olduğu için hayatınızdaki ihtimalleri de balkon dekorasyonuna karar verirken değerlendirin. Evde yaşayan ufak bir çocuk, yaşlı ya da engelli varsa çözümlerinizi bu durumları da odağınıza alarak oluşturmaya çalışın. Eğer bir evcil hayvanınız varsa yine gerekli önemleri anlamanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Düzenleme ile Başlayın

Balkon dekorasyon fikirleri size ilk bakışta çok cazip geliyor olabilir ancak önceliğiniz mevcut balkonunuzu düzenlemek olmalıdır. Etkili bir düzenleme sayesinde hem kullanabileceğiniz eşyaları belirlemiş olursunuz hem de gerçek ihtiyaçlarınızı daha yakından gözlemleyebilirsiniz. Mevcut balkon eşyalarınızı düzenledikten, ihtiyacınız olmayanları da uzaklaştırdıktan sonra elinizde gerçekten işlevsel bir şekilde kullanabileceğiniz özel bir alan kalır.

Büyük Adımlarla Başlayın

Balkon dekorasyonunda uygulamaya başlamadan önce yapmanız gerekenler her zaman büyük adımları atmak olmalıdır. Boya ve zemin döşemesi öncelikli olarak çözülmesi gereken sorunlardır. İçinize en çok sinen dekorasyon çözümünü bulduğunuz zaman doğru boya ve zemin seçimi yapmak olmalıdır. Olumsuz hava şartlarından etkilenmeyecek bir boya ve zemin döşemesi seçmek balkonunuzu daha işlevsel bir şekilde    kullanmanıza yardımcı olur. Yaşadığınız iklimin gereksinimlerine göre büyük parçaları oluşturabilirsiniz. Eğer gerek duyuyorsanız balkonunuzu raylı cam sistemlere kapatarak hem yaz hem de kış kullanmaya uygun hale getirebilirsiniz. Açılır kapanır tenteler, güneşlikler, cam sistemleri, evcil hayvan kapıları dekorasyon için ilk attığınız adımlar arasında yer almalıdır.

Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı